Když nakoupíš nad 1200,- tak doprava jde na nás :)

7 tipů, jak zvládnout pozdní sklizeň konopí v Beskydech a vyšších polohách

Sklizně konopí jsou v plném proudu a vlhké podzimní počasí bohužel také. Proto se s vámi dnes podělíme o zkušenosti, jak úspěšně sklízet konopí v Beskydech a dalších vysokých polohách, kde počasí není zrovna nejvlídnější. Navíc necháváme jeden model "dojet" do zítra a díky tomu máme čas sepsat pár tipů. A že ještě nemáte sklizeno? Nezoufejte. Dnes je 19. 10. 2021 a my taky ještě na některé modely čekáme. 

 

1. Kdy sklízet technické konopí? 

Pokud nepěstujete nějakou samonakvétací odrůdu, zřejmě budete sklízet v průběhu září a října. Informace o tom, jak dlouho trvá fáze květu vaší odrůdy, najdete na příbalovém letáku semínka. Kvůli horším podmínkám ve vyšších polohách (častější déšť) počítejte s tím, že se fáze květu může protáhnout i o dva až tři týdny

Pokud informaci o délce květu nemáte, platí pravidlo, abyste se sklizní začali, jakmile dosáhne většina trichomů ("chloupků" na palicích, které uvidíte pod mikroskopem) jantarové barvy. Nesklízejte zbytečně dříve, ať nenarušíte potenciál vaší rostliny. Předčasnou sklizeň doporučujeme, jen pokud je to nutné. Mezi takové případy patří teploty pod bodem mrazu, plíseň nebo se zvyšuje váš strach z krádeže rostlin. Pokud nic z toho nehrozí, nemusíte se bát, že rostlina nedozraje. Nechte ji proto venku tak dlouho, jak bude potřebovat. A nezapomeňte: Je v pořádku sklízet i v říjnu.

 

2. hnojení

S hnojením se snažte skončit co nejdříve před sklizní. My doporučujeme nehnojit už  tři až čtyři týdny před sklízením. Rostlina tak bude mít čas hnojivo vstřebat a všechny ostatní nepotřebné látky naopak vyloučit. Během tohoto období doporučujeme dělat průplach pouze vodou.  

"Pokud ještě nejsi v květu, tak tam syp ještě více hnojky, brácho."

Pozor! Diskuzní skupiny na Facebooku vám umí pomoct, ale občas mají úroveň komentářů na Novinkách.

Pokud vaše rostlinka opravdu ještě nepřepla do květu, můžete jí pomoct boosterem na květ (pozor: tyto emulze nejsou často zrovna BIO friendly a organického původu). Rozhodně ale nenavyšujte dávky hnojiva, pokud to rostlina sama nevyžaduje.

Přehnojením naděláte více škody než užitku. V nejhorším případě rostlinu usmrtíte, v lepším pouze spálíte a v úplně nejlepším jí jen můžete "vyšokovat" a zpomalíte dozrávání.

 

3. Závlaha, Zalévání

Snižte zálivku, nebo přestaňte zalévat úplně. Pokud je počasí tak vlhké jako to letošní, konopí více vody nepotřebuje. Zalévejte pouze, pokud je substrát vysušený, nebo když listy vykazují nedostatek tekutin. Přemíra vody v takto vlhkém počasí by mohla způsobit uhnívání kořenů a plesnivění květů, což nechceme. 

 

4. Roztahování  

Rostliny se roztahují, aby jimi proudil vzduch (prevence proti plísním) a aby se k nim dostalo více světla (více světla = vyšší výnos). Roztahování a ohýbání ale doporučujeme dělat pouze ve fázi růstu, kdy je rostlina ještě mladá a pružná. V takto pozdní fázi květu (bavíme se o 20. září) už to nedoporučujeme. Květy jsou těžké samy o sobě a při častých deštích navíc nasáklé vodou. Větve se tedy pod jejich vahou mohou zlomit (na druhou stranu je váha květů výhoda, protože se větve odtahují samy a tím pádem se mezi ně dostane více vzduchu). Nám se letos tíhou "rozštíplo" asi pět rostlin.

5. Stahování 

Prevence před rozštípnutím a zlomením

 

Vítr dělá rostlinám dobře, ale všeho moc škodí. Silný nárazový vítr může rostliny nenávratně poškodit (a že na našem polu fuka jak cip). Předcházíme tomu svazováním hlavních větví k sobě. Ne napevno, ale tak, aby měly volnost pohybu a aby větve zároveň byly samy sobě oporou a nezlomily se. 

Jak květy dozrávají a těžknou, jsou větší zátěží pro větve. Pokud jste pěstovali opravdu dobře, větev tuto úrodu nemusí udržet. Proto podepřením "vzpěrou" předcházejte zlomení obdařených větví, u kterých pozorujete, že jdou k zemi.

6. Defoliace neboli odlistění 

Méně zelené hmoty znamená více vzduchu a světla pro "palice". Rostlina dozrává a květy si berou živiny z listů. Ty slábnou a umírají. Některé z rostliny odpadnou samy a některým budete muset pomoct. Doporučujeme dělat odlistění jednou za týden, protože shnilý list může být podhoubím pro plíseň, která pak může poškodit celou vaši úrodu. 

Pozor: nešetrná defoliace ale může rostlinu opět vystresovat a zpomalit její vývoj. Proto netrhejte zelené listy, které začínají teprve žloutnout ale pouze hnědé a žluté! 

 

7. Plísně 

Spousta značek na závěr podobně informačních článků čtenáře ujišťuje, že pouze ony sklízí správně a že na tomhle odkazu najdete najdte "špica" produkt s 85% slevou. O to nám vůbec nejde, důležité jsou rady. Na konec článku jsme si proto nechali nejtěžší téma sklizně - plísně. 

Čím větší políčko, tím větší pravděpodobnost vzniku plísní. Pokud je tedy podzim skutečně podzim. Jestli do konce října bude svítit sluníčko a teploty v noci nepůjdou pod 10 stupňů, možná se plísním vyhnem. S tím se ale v Beskydech moc počítat nedá. 

Plíseň je ten hlavní nepřítel pozdní sklizně a všechny předešlé body jsou prevencí, jak jí předejít. Chladné a deštivé počasí je hlavním předpokladem pro vznik plísní v konopí. Proto je důležité, aby v rostlině byl dostatek prostoru pro pohyb vzduchu a světla (roztahování, defoliace), aby konopí stíhalo vysychat (nepřelévat, nehnojit) a aby se v okolí rostliny nevyskytovaly další plísně (další napadené rostliny). Pokud máte napadenou jednu rostlinu, je velká pravděpodobnost, že plíseň přeskočí i na další. 

Vzniklou plíseň můžete zpomalit, ale už jí nezastavíte (bez použití těžké chemie, což před sklizní není dvakrát vhodné). Jakmile objevíte jeden plesnivý květ, je jasné, že už se šíří celou rostlinou a je jen otázka času, kdy napadne další.  

První pomoc provedete tak, že pod místem, kde je plíseň, uřežete celou větev a zlikvidujete ji. Tady nedoporučujeme napadenou větev pohodit pouze opodál na kompost. Plíseň se může pořád přenášet vzduchem, takže ji odneste co nejdál od vaší zelené zahrádky.

Pokud už má rostlina plíseň na více místech, plíseň je opravdu rozjetá v celém jejím těle. V takovém případě doporučujeme zlikvidovat celou rostlinu, protože plíseň se může snadno přenášet.

Svoje rostliny tedy pravidelně kontrolujte. V takto pozdní fázi a při tomto počasí doporučujeme plísně hlídat každý den. Možná to zní přehnaně, ale vyplatí se to. 

 

Pojďme si vše ještě jednou shrnout.

  1. Nechte rostlině dostatek času.
  2. Před sklizní už nehnojte - pouze prolévejte vodou. 
  3. Méně vody je více. 
  4. Rostlina musí dýchat - potřebuje vítr. 
  5. Ale pozor, příliš větru také škodí
  6. Žluté a hnědé listy pryč
  7. Pravidelně kontrolujte svou rostlinu.

 

Pěstování zdar! Ať vám všechno stihne dojet. 

 

Update: My jsme letos nakonec všechno stihli a nezmrzli jsme! Hurá! Výsledky naší sklizně po curringu najdete v sekci >>> Outdoor CBD

 cbd-květy-z-beskyd

 

Tyto tipy jsou z naší vlastní zkušenosti, která je založená na mnoha letech organického pěstování konopí



Zpět do obchodu